Beskidzcy GOPR-owcy ratowali w Karakorum - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minionej dobry miała miejsce akcja ratunkowa z udziałem przebywających w bazie pod Broad Peak, w Karakorum, ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

GOPR Karakorum

Pomocy wymagał kontuzjowany partner wspinaczkowy Kacpra Tekieli - Stando Vrba, który podczas wspinaczki, w wyniku uderzenia spadającym kamieniem, doznał poważnego rozcięcia uda. Poszkodowanego przetransportowano w noszach SKED do base campu wyprawy Andrzeja Bargiela pod K2, gdzie zorganizowano salę operacyjną. Tam dwaj lekarze, ratownicy GB GOPR (Wojciech Moskal i Paweł Nawrocki) przeprowadzili zabieg stabilizujący stan poszkodowanego. We wspólnej akcji kilku polskich wypraw w tym terenie, brało udział 5 ratowników GOPR Beskidy: wspomnieni lekarze, Jacek Jawień, Grzegorz Michałek i Andrzej Życzkowski oraz 1 ratownik Grupa Podhalańska GOPR - Rafał Zmarz. Akcja zakończyła się ok godz. 04:00 rano.

Szczegółowy opis zdarzenia Kacpra Tekieli:
"Po opuszczeniu wyprawy przez Sandiego i Ricka, wybraliśmy się ze Standą na północną ścianę Broad Peak North z zamiarem poprowadzenia tam nowej drogi. Na wysokości 5880m, około godziny 21, na skutek uderzenia kamieniem ranny został mój partner, z którym w ciągu 2h znalazłem się ponownie u podstawy ściany. Głębokie rozcięcie i obfite krwawienie z nogi wymagało asysty osób trzecich na drodze przez lodowiec. Jeden sygnał niepokoju z naszej strony wystarczył by z pomocą ruszyło pod ścianę grono Przyjaciół, Partnerów i Kolegów; Janusz, Andrzej, Marek, drugi Andrzej, Marek z Czech Rafał, Piotrek, nasz oficer łącznikowy Kadir, Lakpa, Tashi, wreszcie sprawcy profesjonalnego zabiegu w namiocie bazowym, lekarze: Wojtek i Paweł, wspierani przez całą polską wyprawę "filmową". Czterogodzinna przeprawa przez lodowiec, w środku nocy, ze Standą na ramionach, zainicjowana przez ludzi, którzy poświęcili w tym celu własne interesy, była dla nas wielkim świętem Przyjaźni, Partnerstwa i Koleżeństwa. Dziękujemy Wam kochani."

Udostępnij

10
+10
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę