Premiera filmu o "Bartku" i NSZ - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Osoby zainteresowane niedawną historią Polski może zaciekawić obraz o żołnierzu, który walczył między innymi na zboczach Baraniej Góry.

Flame wiezy krwi

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował film dokumentalny o walce i losie żołnierzy NDZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Nosi tytuł - „Więzy krwi”. Premierę filmu zaplanowano jest na 1 grudnia, kiedy to przypada 70. rocznica śmierci Flamego. Odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach w godz. 18.00 – 20.00
Twórcą dokumentu jest historyk, reżyser i scenarzysta Dariusz Walusiak, który osobiście poznał kiedyś Antoniego Bieguna „Sztubaka”, dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”.

Kim był Bartek?

Henryk Flame, ps. Bartek, urodził się w 1918 r. w Frysztacie na Zaolziu, skąd jego rodzice przybyli do Czechowic koło Bielska i Białej. Walczył w kampanii wrześniowej. Został zestrzelony nad Warszawą. 17 września został zestrzelony przez Sowietów, którzy wkroczyli na wschodnie ziemie Polski. Zdołał dotrzeć na Węgry, gdzie został internowany. Działał w konspiracji. W październiku 1944 Flame został zaprzysiężony w NSZ. Po w kroczeniu Armii Czerwonej do Polski ujawnił się i wstąpił do milicji, gromadząc wówczas potajemnie broń. Pod groźbą aresztowania, na wiosnę 1945 roku uciekł do lasu, gdzie zorganizował kilkusetosobowy oddział, toczący wiele potyczek z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wielkim wydarzeniem propagandowym była „defilada partyzancka”, przeprowadzona w Wiśle 3 V 1946, na oczach zaskoczonych kuracjuszy i turystów. Latem 1946 roku do struktur oddziału przeniknęli agenci UB, podający się za emisariuszy władz NSZ i uznani za wiarygodnych. Na ich polecenie partyzanci mieli być przerzuceni do amerykańskiej strefy okupacyjnej na terenie Niemiec. W trzech grupach około 200 żołnierzy zostało zamordowanych na Opolszczyźnie. Flame z resztką żołnierzy dotrwał w partyzantce w okolicach Baraniej Góry i 11 III 1947 ujawnił się w PUBP Cieszyn. Sam został zastrzelony 1 XII 1947 w Zabrzegu przez funkcjonariusza MO.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę