Nowe dachy kościoła w Kaczycach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa wymiana poszycia gontowego dachu oraz gontowego szalowania ścian nawy, prezbiterium i zakrystii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładu własnego parafii.

Dach kacyzce tyt

 - Specjaliści jednocześnie pobrali próbki z różnych części zrębu zabytkowego kościoła. Ma to umożliwić przeprowadzenie specjalistycznych badań dendrochronologicznych pozwalających na ustalenie czasu, kiedy przygotowano drewniane bale do budowy kościoła” – tłumaczy ks. dr. Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Niestety drewniany zrąb został w niektórych miejscach mocno uszkodzony, kiedy to w latach 1971-1972 świątynie rozebrano i przeniesiono z Ruptawy, obecnej dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, do Kaczyc” – zaznacza naukowiec i przypomina, że kościół w Ruptawie wzniesiono przed 1620 roku.

- Częściowo został zniszczony w czasie II wojny światowej. W czasie przeniesienia zmieniono także wezwanie kościoła ze św. Bartłomieja na Podwyższenie Krzyża Świętego. Złożony z niewielkimi zmianami kościół w Kaczycach poświęcono 25 czerwca 1972 roku – precyzuje.

W przyszłym roku planowana jest wymiana gontowego poszycia hełmu i ścian przylegającej do kościoła drewnianej dzwonnicy.

Udostępnij

0
-1
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę