Drewniany kościół w Kaczycach jaśnieje świeżością - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W zabytkowym drewnianym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach zakończono szereg prac restauratorsko-konserwatorskich, w trakcie których wymieniono zniszczony dach gontowy na nowy w obrębie nawy, prezbiterium, zakrystii i obiegających świątynie sobót. Równocześnie wymieniono stare gontowe szalowanie ścian kościoła, dzięki czemu na następne dziesięciolecia zabezpieczono jego zrąb.

kosciol kaczycre

Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, w ten sposób, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii, udało się zachować dla następnych pokoleń cenny przykład beskidzkiej sakralnej architektury drewnianej. „Obecnie świątynia jaśnieje świeżością specjalnie zabezpieczonego nowego drewna, co prezentuje się niezwykle malowniczo. W przyszłym roku planowana jest wymiana gontowego poszycia hełmu i ścian przylegającej do kościoła drewnianej dzwonnicy” – zapowiedział kapłan.

Wybudowany przed 1620 w Ruptawie, pod wezwaniem św. Bartłomieja, kościół został przeniesiony do Kaczyc w latach 1971-1972.

Udostępnij

3
+2
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę