18 października w pięknych wnętrzach cieszyńskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, Pan Leszek Samiński - wieloletni działacz Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, kurator wielu wystaw, kolekcjoner i mecenas sztuki, w szczególności małych form graficznych i exlibrisów, którym poświęca wyjątkową uwagę - zbierając, katalogując i rozpowszechniając je - odebrał z rąk Gabrieli Staszkiewicz, Burmistrz Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna, Janusza Kołdra - Nagrodę Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Okazją do wręczenia nagrody był wyjątkowy wieczór i wyjątkowa sceneria, której towarzyszyła 106. rocznica powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Okoliczność tę upamiętnił występ mistrza polskiej sceny muzycznej - Stanisława Soyki.
- 19 października 1918 roku, polscy działacze w Cieszynie powołali Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która była pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się Rzeczypospolitej. Dziś, witając się z Państwem, w scenerii pięknego Teatru im. Adama Mickiewicza - niech będzie mi wolno wyrazić swoją radość z tego wyjątkowego spotkania, które obchodzimy w 106. rocznicę powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i odzyskania niepodległości na Śląsku Cieszyńskim – mówiła gospodarz Miasta Cieszyna, podkreślając - Historia każdego człowieka jest wyjątkowa i zasługuje na pamięć. Jeżeli o to nie zadbamy, to kiedyś zostanie tylko pomnik, a na nim imię i nazwisko, data narodzin i śmierci i tyle… Nic więcej. To pamięć daje nieśmiertelność. Dzięki świadomości i pamięci historycznej kształtują się narody i ich tożsamość. Obchodząc 106. rocznicę powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, utworzoną dzięki aktywności grupy działaczy polskich - PAMIĘTAMY.
Burmistrz w swoim przemówieniu wspomniała o patriotycznej postawie cieszyńskich Polaków, zmierzającej do zbudowania polskiej państwowości na ziemiach od wieków leżących poza Macierzą. Podkreślając, że zasługuje ona na szczególną uwagę współczesnego Cieszyna – miasta i jego mieszkańcach, którzy noszą w swoich sercach i w swojej pamięci obraz Pierwszej Polskiej Niepodległości i zawsze z wielkim szacunkiem oraz dumą, wspominają nazwiska osób szczególnie zasłużonych dla Polski i naszej lokalnej społeczności. A są wśród nich między innymi ówcześni przedstawiciele trzech lokalnych stronnictw polityczno - wyznaniowych: ks. Józef Londzin, Jan Michejda, Tadeusz Reger, działacze społeczni i narodowi – Józef Kiedroń, Dorota Kłuszyńska, Zofia Kirkor-Kiedroniowa i Maria Sojkowa.
- Szanowni Państwo niech owocem naszej wspólnej pamięci będzie również czas wspólnego świętowania, który zgromadził nas dzisiaj w pięknych wnętrzach cieszyńskiego teatru, wśród tylu wyjątkowych gości, by po raz kolejny uhonorować Nagrodą Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Osobę szczególną. Człowieka zasłużonego dla lokalnej kultury, ale przede wszystkim człowieka, który uczy nas spoglądać na świat z zachwytem, ale i przekonaniem, że ludzkie ręce są narzędziem, które może zmieniać rzeczywistość. Ufam, że będzie to wyjątkowy wieczór. Pełen wspomnień i radości wspólnego świętowania, któremu towarzyszyć będzie ton najpiękniejszych głosów, dźwięków i spotkanie z mistrzem polskiej sceny muzycznej… - dodała.
Tego wieczoru wręczono również srebrne odznaki honorowe za Zasługi dla województwa śląskiego osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.
źródło: cieszyn.pl