Pierwsze mieszkanie treningowe w powiecie bielskim gotowe do zamieszkania. To ważne wsparcie dla pełnoletnich podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej, którzy wkraczają w samodzielność.
Ponad 80-metrowe mieszkanie w Czechowicach-Dziedzicach zostało użyczone przez czechowicką Administrację Zasobów Komunalnych. Umowę podpisano w ubiegłym roku. Lokal przeszedł gruntowny remont, a teraz został umeblowany i w pełni wyposażony. Wszystko z pozyskanych przez bielskie PCPR pieniędzy unijnych.
– Wszystko zostało tutaj przygotowane dla dwóch osób, które zamieszkają w niezależnych pokojach, korzystając ze wspólnej przestrzeni: salonu, kuchni i łazienki – oprowadza nas Katarzyna Olszyna, dyrektor bielskiego PCPR.
Na przełomie sierpnia i września wprowadzą się tu dwie osoby, dotychczasowi wychowankowie Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach. Zaczną od podstawowych obowiązków: sprzątania, przygotowania pokoju czy prania. Nie zostaną pozostawieni sami sobie – wsparciem będzie dla nich pracownik PCPR.
– Mieszkanie jest przeznaczone dla osób usamodzielniających się z szeroko rozumianej pieczy zastępczej, czyli wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych. Szczególnie dla tych, którzy nie mają dokąd wrócić, a chcą dalej inwestować w siebie – uczą się lub poszukują pracy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to mieszkanie treningowe, w którym mogą spokojnie nauczyć się gospodarowania własnym budżetem, planowania wydatków, utrzymania mieszkania czy rozdzielania dochodów na poszczególne potrzeby, takie jak opłaty czy żywność. To miejsce, w którym mogą przećwiczyć podstawowe czynności niezbędne w codziennym życiu. Do tej pory, gdy mieszkali w placówce lub rodzinie zastępczej, wiele z tych obowiązków wykonywał za nich ktoś inny – wyjaśnia Katarzyna Olszyna. Przez 1,5 roku opłaty za mieszkanie będą finansowane z unijnego projektu. Reszta kosztów utrzymania będzie po stronie lokatorów.
Z każdym mieszkańcem podpisywany jest kontrakt mieszkaniowy określający zasady, których powinien przestrzegać.
Na jak długo?
– Zakładamy, że pobyt będzie trwał od kilkunastu miesięcy do dwóch, a maksymalnie trzech lat – w zależności od indywidualnej sytuacji danej osoby. Na pewno nie jest to rozwiązanie na czas nieokreślony – dodaje dyrektor bielskiego PCPR.
Mieszkanie treningowe to tylko część projektu „Razem SuperMocni!”, napisanego przez bielskie PCPR. Chodzi o wzmocnienie roli i funkcji rodziny zastępczej. Ma z niego skorzystać w sumie 80 dzieci i młodzieży przebywających w tych rodzinach lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz 20 rodzin zastępczych. Mowa o szeroko rozumianej diagnozie, terapii, rehabilitacji i korepetycjach dla podopiecznych.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Bielska-Białej pozyskało z Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027 ponad 2,4 mln zł na realizację działań przez 3 kolejne lata. Wkład własny do projektu, to 5% wartości wszystkich przedsięwzięć.
źródło: powiat.bielsko.pl

