Ile przydrożnych drzew do usunięcia, ile do pielęgnacji? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Według podanych przez PZDP statystyk, wyraźnie spada liczba usuwanych, ale tych pielęgnowanych też. 

Drzewa Cieszyn i nie tylko

Temat drzew w naszej przestrzeni miejsko-wiejskiej, ich wycinania, pielęgnowania, podobno też sadzenia, praktycznie nie schodzi ostatnio z medialnych łamów. Starostwo Powiatowe w Cieszynie odniosło się niedawno do kolejnego aspektu tej sprawy, drzew znajdujących się już nie przy torach, a przy drogach w powiecie cieszyńskim, znajdujących się pod pieczą Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie. Jak zapewnia starostwo, istotą działań zarządu w tej sprawie jest dbałość o drzewa, a nie masowa wycinka. 

Kiedy zatem i dlaczego jest dokonywana wycinka drzew rosnących przy drogach powiatowych? 

Realizujemy ją w ramach bieżącego utrzymania dróg. Wycinane są drzewa zlokalizowane w pasie drogowym, jednoznacznie zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego, jak i ich mieniu, mówi Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor PZDP w Cieszynie. - Robimy to wówczas, kiedy inne środki jak na przykład przycięcie koron drzew nie są już wystarczające, dodaje Kowalska. 

– Podkreślę, że do wycinki są kwalifikowane obumarłe (suche) drzewa, wyraźnie niedające nadziei na przeżycie, będące w złym stanie zdrowotnym. Takie drzewa mają naruszoną statykę, przez co grożą w każdej chwili wywrotem, w szczególności podczas wiatrów, podkreśla Szczurek.

Kto kwalifikuje?

- To następuje na podstawie składanych do jednostki zgłoszeń, wniosków (m.in. od osób prywatnych, sołtysów, czy też gmin), bądź też na podstawie dokonywanych przez pracowników PZDP cyklicznych objazdów dróg - mówi Kowalska.

Decyzje dotyczące poszczególnych drzew wydawane są przez burmistrzów i wójtów gmin powiatu cieszyńskiego, na terenie których rosną te drzewa. W toku postępowania administracyjnego zwołuje się w terenie wizję w celu ustalenia stanu zdrowotnego drzew wnioskowanych do wycinki i przesłanek wskazanych do ich usunięcia. Dokonywane są oględziny drzew w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych. Podczas takiej wizji oględzinom podlega każde z drzew. Kolejno projekt decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej (z wyłączeniem obcych gatunków topoli) podlega uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

-Dopiero wydane przez poszczególnych burmistrzów i wójtów decyzje administracyjne stanowią podstawę do dokonania wycinki. Pielęgnujemy też drzewa, jeśli istnieje taka możliwość. Każdego roku część drzew jest poddawana takiemu zabiegowi. Są to tzw. cięcia pielęgnacyjno-redukcyjne drzew.   - Magdalena Suchanek-Kowalska.

Ile tego i gdzie

Według informacji cieszyńskiego starostwa, statystyka w ostatnich latach wyglądała następująco: 2017 rok - wycinka: 715 szt. drzew, - pielęgnacja: 717 szt. drzew; 2018 - wycinka: 388 szt. drzew, - pielęgnacja: 420 szt. drzew, 2019  (zakres zlecony na 5.08.2019 r.) - wycinka: 188 szt. drzew - pielęgnacja: 329 szt. drzew.

 

 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę