Diecezja ma trzech nowych diakonów - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bp Roman Pindel udzielił 8 maja 2020 r. w Skoczowie święceń diakonatu trzem alumnom kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. 

Nowi diakoni

 Były to pierwsze w historii diecezji bielsko-żywieckiej święcenia w skoczowskim kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynię tę wybrano nieprzypadkowo, gdyż w tym roku minęło 400 lat od męczeńskiej śmierci św. Jana Sarkandra, a cały rok 2020 w województwie śląskim poświęcony jest właśnie temu duchownemu urodzonemu w Skoczowie. Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. 

Liturgię z biskupem koncelebrowali wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. Sławomir Kołata, ojcowie duchowni seminarium ks. Jerzy Pytraczyk i ks. Bogusław Kastelik, proboszczowie z macierzystych parafii diakonów oraz gospodarz skoczowskiej wspólnoty ks. Witold Grzomba. Ten ostatni obdarował diakonów srebrnymi medalikami – kopiami pamiątkowego medalika wydanego z okazji beatyfikacji św. Jana Sarkandra w 1860 r. w Ołomuńcu – reprintami wizerunku męczennika ze Skoczowa oraz obrazami – kopiami podobizny św. Jana Sarkandra, namalowanej w 1994 roku przez Emilię Skupień z kaplicy Narodzenia św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

Nowo wyświęceni diakoni diecezji bielsko-żywieckiej to: Maciej Pawlik z parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej, Wojciech Kamiński z parafii pw. św. Wojciecha w Dankowicach i Paweł Stawarczyk z parafii pw. św. Jozafata w Marklowicach Górnych. W liturgii uczestniczyli tylko przedstawiciele najbliższej rodziny diakonów.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę