W czasie sprawdzania stanu technicznego kościoła ap. Jakuba Starszego w Ustroniu, proboszcz pomocniczy ks. Dariusz Lerch wraz z kuratorem Marcinem Janikiem i radnym parafialnym Łukaszem Sitkiem zauważyli obluzowane deski w podłodze strychu kościoła.

chrzcielnica  2

 Po odsłonięciu fragmentu podłogi okazało się że pod deskami znajduje się ukryte pomieszczenie. Postanowiono by poprosić parafian posiadających sprzęt wspinaczkowy o pomoc w wydobyciu znajdujących się tam przedmiotów.

Odnaleziono w tym niezwykłym miejscu drewnianą, XIX wieczną chrzcielnicę, która zapewne była używana w tym kościele zanim zastąpiła ją obecna, łudząco do niej podobna żeliwna chrzcielnica z 2 połowy XIX wieku.

"Nie wiemy dlaczego nasi przodkowie akurat tam ukryli drewnianą chrzcielnicę ale jak zapewnił ks. Dariusz, zostanie ona zabezpieczona i oddana w fachowe ręce osób zajmujących się odnową tego typu zabytków." - czytamy na stronie społecznościowej parafii. 

Udostępnij

1
+1
0