Małysz i Stoch w kosmosie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Osiągnięcia sportowe obu tytułowych skoczków są kosmiczne w sensie przenośnym, a teraz zawitali w kosmos bardziej dosłownie i na trwałe. 

AMalysz i Stoch

Na przełomie września i października 2021 Michał Kusiak, wspólnie z Michałem Żołnowskim, postanowili zaproponować dwie nazwy dla planetoid, odkrytych przez nich w grudniu 2012. Były to planetoidy (575195) 2011 LG33 oraz (593195) 2015 HR75. Propozycje padły na bardzo rozpoznawalnych sportowców dwóch ostatnich dekad trudniących się skokami narciarskimi - Adama Małysza i Kamila Stocha. Międzynarodowa Unia Astronomiczna drogą głosowania dopuszcza nazwy do publikacji. Praktycznie 99 procent zgłoszonych przez odkrywców nazw zostaje zaakceptowana.

- W odpowiedzi otrzymaliśmy jednak coś, czego się nie spodziewałem: "sportowcy biorący udział w igrzyskach olimpijskich, mogą lub wręcz powinni być przypisywani do planetoid Trojańskich związanych z Jowiszem, o jasności absolutnej 12, 13 i większej (co przekłada się na średnice 15 km i mniej). Taką konwencję niedawno ustalono na IAU General Assembly w 2018 r., gdyż zaczyna brakować nazw mitycznych bohaterów, które dla tej frakcji obiektów można byłoby wykorzystać - informuje Michał Kusiak.

Panowie Michałowie postanowili zatem napisać do Garetha Williamsa ponową prośbę wyjaśniając wagę osiągnięć obu sportowców. Uwzględniając sukcesy, wzloty upadki, niezwykłą skromność i co najważniejsze czyste konto w dziedzinie rywalizowania z innymi zawodnikami. Przyszła odpowiedź o braku przeciwwskazań, aby dwie wybrane przez Komisję WGSBN planetoidy Trojańskie nazwane zostały według ich sugestii.

- Tym samym mieliśmy nadzwyczajny przywilej przy sugerowaniu nazw i od dziś planetoidy (25937) oraz (25938) noszą nazwy Małysz oraz Stoch - kwituje Kusiak.

Co to za ciała niebieskie? 

Planetoidy Trojańskie związane są grawitacyjnie z Jowiszem. Są z nim w tzw rezonansie orbitalnym i poruszają się w okolicy jednego z punktów libracyjnych, gdzie grawitacja Jowisza i Słońca wzajemnie się równoważą. Dzięki temu poruszają się wokół Słońca niemal w identycznym okresie jak Jowisz.

W tym wszystkim znamienny jest fakt, że Adam i Kamil są jedynymi osobami w Polsce i nielicznymi na świecie, których wyróżniono nazwaniem planetoid z tej dość specyficznej grupy, do niedawna zarezerwowanej jedynie dla mitycznych bohaterów wojen greckich i trojańskich i w zasadzie są przykładami otwierającymi nową konwencję nazywania planetoid z tej grupy.

Planetoida (25937) Małysz, wcześniej jako 2001 DY92, odkryta została 19.02.2001 roku w ramach projektu LONEOS, na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje 12.21 roku a jej średnica to 15.1 km.

Planetoida (25938) Stoch, wcześniej 2001 DC102 odkryta 16.02.2001 r, w ramach projektu LINEAR. Na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje 11.66 roku, a średnica 15.4 km.

Michał Kusiak jest znanym żywieckim znawca astronomii i odkrywcą. Nie tylko często przyczyniał się do nadania nowych nazw temu co na niebie, ale i - trochę bardziej przyziemnie, często gościł na łamach naszego portalu. Między innymi w lipcu br. pisaliśmy o planetoidzie Żywiec.  

 

 

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę