Najlepsi chirurdzy ręki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Cieszynie będą ćwiczyć techniki szycia ścięgien, techniki mikrochirurgiczne, w programie będą także zajęcia z suchymi kośćmi.

 

SZpital Slaski

Akademia Chirurgii Ręki odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Warsztaty kierowane głównie do lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu, nastawione są na praktyczne doświadczenia. W trakcie zjazdu przeprowadzone zostaną zajęcia z technik mikrochirurgicznych z użyciem mikroskopu operacyjnego oraz skomplikowanych technik szycia ścięgien i nerwów. Nie lada gratką dla uczestników będzie możliwość zaopatrywania złamań na sztucznych, suchych kościach.

Wybitni specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem

Wydarzenie odbywa się cyklicznie dwa razy w roku – wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od 2 lat Szpital Śląski w Cieszynie jest organizatorem edycji jesiennej kursu, którą prowadzi doktor Cezary Linart, Zastępca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

W rozpoczynającej się w niedzielę odsłonie Akademii, w roli wykładowców, wezmą udział wybitni specjaliści nie tylko z ośrodków klinicznych w Polsce (m.in. Gdańsk, Szczecin, Trzebnica, Otwock, Kraków, Warszawa, Poznań), ale również z zagranicy. Prelegentami, obok dr hab. n. med. Tomasza Mazurka i doktora Cezarego Linarta, będą m.in. prof. dr hab. n. med. Andrzej Żyluk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki SP Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie, dr n. med. Ahmed Elsaftawy z Pododdziału chirurgii ręki, mikrochirurgii i replantacji kończyn Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, lek. Maciej Klich, starszy asystent Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii CMKP w Otwocku, dr n. med. Maciej Piotrowski z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. med. Grzegorz Sianos z ośrodka klinicznego w Glasgow w Wielkiej Brytanii.

 - Niezmiernie cieszymy się, że tak znakomici eksperci zagoszczą w naszym szpitalu. Potwierdza to duży potencjał szkoleniowy naszej placówki – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje – Będzie to okazja do zaprezentowania naszego nowoczesnego sprzętu, jak również zaplecza technicznego jakim dysponujemy. Z przyjemnością będziemy gościć kurs Akademii Chirurgii Ręki na stałe.

Wykład inauguracyjny 11. edycji akademii, wygłosi prof. Antoni Cygan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, podejmując temat problemów z ręką oraz ciałem ludzkim w malarstwie. W końcu artyści malarze na przestrzeni wieków cierpieli na choroby ręki z przeciążenia, które można by było nazwać chorobami zawodowymi. Pokazuje to tylko jak wiele zawodów może cierpieć z powodu urazów kończyn górnych.

- Nasza cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki będzie koncentrować się wokół tematyki związanej z urazami kości promieniowej – łączącej nadgarstek z łokciem – zapowiada doktor Cezary Linart, Z-ca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, organizator cieszyńskiej edycji Akademii i dodaje - Dawniej choroby kończyn górnych dotykały ludzi starszych, cierpiących na reumatyzm i osteoporozę, osoby po urazach czy wykonujące pracę fizyczną. Dzisiaj coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby aktywne fizycznie - młodzi ludzie. Pacjenci borykają się z wcześniej rzadszymi dolegliwościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka czy smartfonowy kciuk, które związane są z intensywnym korzystaniem z komputerów, tabletów czy smartfonów. Po pewnym czasie pojawia się mrowienie, drętwienie i ból, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Skomplikowane złamania i nie tylko…

W ramach warsztatów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie przedstawione zostaną także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m.in. w wyniku tzw. urazów wysokoenergetycznych - wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu. Zwyczajem Akademii jest, aby w ciągu 4 kolejnych edycji uczestnicy omawiali wszystkie możliwe urazy kończyny górnej – w kolejnych edycjach poruszone będą zatem zagadnienia związane z replantacją dłoni i palców, czyli ich przyszywaniem. Taką operację można wykonać nawet po 24 godzinach zimnego niedokrwienia, jednak wymagana jest niezwykła precyzja lekarza operatora oraz umiejętności w zakresie łączenia nerwów. Obecnie, w Polsce przyszywa się rocznie kilkadziesiąt urwanych lub odciętych palców oraz kilka dłoni.

Cieszyńska edycja potrawa od niedzieli do poniedziałku, a wszystko wskazuje na to, że kolejne jesienne odsłony projektu na stałe zawitają do Cieszyna.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę