Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego w filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Decyzja ta wywołała sprzeciw środowiska lekarskiego, które, jak informuje Medonet, domaga się zaostrzenia kryteriów dotyczących otwierania nowych kierunków medycznych. Rezydenci oczekują konkretnych działań od resortu i zapowiadają rozmowy z przedstawicielami rządu.
Lekarze od dłuższego czasu apelują o podniesienie wymagań dla uczelni planujących kształcenie przyszłych medyków. Przypominają, że resort wielokrotnie składał obietnice w tej sprawie, jednak nie przełożyły się one na realne zmiany. W liście skierowanym do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcina Kulaska rezydenci wyliczyli spotkania, podczas których pojawiały się deklaracje. Wskazali na rozmowy, które odbyły się m.in. podczas sejmowej podkomisji stałej 23 maja 2024 r., spotkania z wiceminister Marią Mrówczyńską 16 lipca 2024 r., z ministrem Dariuszem Wieczorkiem 20 sierpnia 2024 r. oraz z wiceminister Katarzyną Zioło-Pużak. Za każdym razem padały zapewnienia, jednak na deklaracjach się kończyło.
Sygnatariusze listu podkreślają, że obecne kryteria są, ich zdaniem, zbyt niskie i postulują powrót do wymagań zapisanych w ustawie z 2019 r. Wskazują, że obecnie do uruchomienia kierunku lekarskiego wystarczy zatrudnienie dwunastu nauczycieli prowadzących zajęcia w zakresie nauk o zdrowiu, co według nich nie zapewnia odpowiedniego poziomu kształcenia.
Rezydenci zwracają uwagę, że problem nie tylko nie został rozwiązany, ale wręcz narasta. Wskazują, że według doniesień medialnych kolejna uczelnia stara się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie kierunku lekarskiego właśnie w Pile. Podczas licznych spotkań, jak podkreślają, wspólnie dochodzili do wniosku, że obecne standardy zaniżają wymagania wobec uczelni, które mają kształcić przyszłych lekarzy.
Sprawa nabiera tempa, ponieważ już 27 lutego rezydenci mają spotkać się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pod apelem do ministra Kulaska podpisało się sześciu członków zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL. Kopia pisma trafiła również do minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy.
źródło: medonet.pl




![[c] Józef Kufel Nieruchomości 1](/images/promo/a1/kufel/01_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 2](/images/promo/a2/kufel/02.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 3](/images/promo/a3/kufel/03.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 4](/images/promo/a4/kufel/04.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 5](/images/promo/a1/kufel/05_copy.jpg)
![[c] Arex 1](/images/promo/a1/arex/1.jpg)
![[c] Arex 2](/images/promo/a1/arex/5.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 1](/images/promo/a2/kufel/06_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 2](/images/promo/a2/kufel/07_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 3](/images/promo/a2/kufel/08_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 4](/images/promo/a2/kufel/09_copy.jpg)
![[c] Arex 1](/images/promo/a2/arex/2.jpg)
![[c] Arex 2](/images/promo/a2/arex/6.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 1](/images/promo/a3/kufel/11_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 2](/images/promo/a3/kufel/12.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 3](/images/promo/a3/kufel/13_copy.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 4](/images/promo/a3/kufel/14.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 5](/images/promo/a3/kufel/15.jpg)
![[c] Arex 1](/images/promo/a3/arex/3.jpg)
![[c] Arex 2](/images/promo/a3/arex/7.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 1](/images/promo/a4/kufel/16.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 2](/images/promo/a4/kufel/17.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 3](/images/promo/a4/kufel/18.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 4](/images/promo/a4/kufel/19.jpg)
![[c] Józef Kufel Nieruchomości 5](/images/promo/a4/kufel/20_copy.jpg)
![[c] Arex 1](/images/promo/a4/arex/4.jpg)
![[c] Arex 2](/images/promo/a4/arex/8.jpg)
![[c] listdosasiada.pl](/images/1.png)
![[c] OPTYK](/images/promo/b/optyk/optyk.jpg)
![[c] Stefczyk](/images/promo/b/stefczyk/370_2021-STEFCZYK_SF-Pozyczka-Online-Zywiec-baner-970x250-AD2.gif)
![[c] krezus](/images/promo/b/krezus/krezus.jpg)






![[c] listdosasiada.pl](/images/promo/d1/listdosasiada.pl/2.png)
![[c] Fundacja Pomocy Dzieciom Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu](/images/promo/d1/fundacja_pomocy_dzieciom/FundacjaPomocyDzieciomA1.jpg)
![[c] Okrzesik Kolonko Studio Dekoral](/images/promo/d1/okrzesik/baner1.jpg)
![[c] Sprzedam Kupię](/images/promo/d1/sprzedamkupie/baner2.jpg)
![[c] Spotted - Tresna - Porąbka](/images/promo/d1/spotted_tresna/baner.jpg)
![[c] Leonardo](/images/promo/d1/leonardo/baner1.jpg)
![[c] Bella](/images/promo/d1/bella/bella.jpg)


![[c] GIT Studio](/images/promo/d1/git_studio/git.jpg)
![[c] Sprint Żywiec](/images/promo/d1/sprint/sprint.jpg)
![[c] gopr](/images/promo/d2/gopr/gopr.png)
![[c] Spotted Jeleśnia](/images/promo/d2/spotted-jelesnia/spotted-jelesnia.jpg)
![[c] House of Vintage](/images/promo/d2/hov/house-of-vintage.jpg)


