Poranne potrącenie pieszej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców, gdy zbliżają się do takich miejsc jak przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Tej uwagi niestety zabrakło kierowcy skody, który w Cieszynie na oznakowanym przejściu potrącił 69-latkę. Kobieta została przewieziona do szpitala.

potr pieszej

Dziś rano doszło niestety do kolejnego groźnego zdarzenia na przejściu dla pieszych. Kilkanaście minut przed godz. 8:00 na ul. Katowickiej w Cieszynie doszło do potrącenia pieszej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący osobową skodą nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która schodziła już z oznakowanego przejścia. Został jej do pokonania ostatni fragment przejścia. Niestety samochód był szybszy. Warto podkreślić, że będący świadkiem zdarzenia 24-letni mieszkaniec Pruchnej natychmiast zareagował na zdarzenie i udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej, okrył ją kocem i sprawdzał na bieżąco jej stan do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Ranna 69-latka została przetransportowana przez ratowników medycznych do szpitala. Kierujący samochodem 76-letni mężczyzna był trzeźwy. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument prawa jazdy kierującego. Sprawę będą wyjaśniać policjanci z cieszyńskiego wydziału kryminalnego.

"Pamiętajmy, że przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi. Tak brzmi definicja tego miejsca określona w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W tym miejscu przecinają się ścieżki kierowców i pieszych, i właśnie w tym miejscu dochodzi do największej liczby wypadków. Przepisy jasno regulują zasady zachowania kierowców i pieszych w okolicy i na samym przejściu. Wystarczy jednak, by któraś ze stron zignorowała te zasady, nie wywiązała się z nałożonych prawem obowiązków, by doszło do potrącenia - zdarzenia, w którym pieszy ryzykuje utratą życia. Wypadki na przejściach dla pieszych budzą – i słusznie - wiele emocji. Przejścia to miejsca, przez które każdy z nas przekracza jezdnię wiele razy w ciągu każdego dnia. Piesi wytykają błędy kierowcom, kierowcy widzą tylko winę pieszych. Tymczasem to od zachowania jednych i drugich zależy bezpieczeństwo. Nie ma innej drogi niż działać razem. Bo tylko razem wszystko jest do przejścia.

Niezmiennie apelujemy do wszystkich użytkowników drogi o ostrożność. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.  Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, często też nie mamy wpływu na zachowanie innych uczestników ruchu, ale  to w głównej mierze od nas samych zależy nasze i innych bezpieczeństwo, od tego jak odpowiedzialnie podchodzimy do swoich obowiązków- czy przestrzegamy zasady ruchu drogowego, techniki kierowania pojazdami, czy prowadzimy pojazd sprawny technicznie. Każdym prawidłowym działaniem w tym zakresie zwiększamy bezpieczeństwo. Dostosujmy też prędkość do warunków panujących na drodze, obserwujmy chodniki, pobocza. To często decyduje o ludzkim życiu.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Wszyscy powinniśmy dbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, sprawia, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy." - przypomina apel Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę