Piękny ołtarz znów w kościele - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach wrócił po konserwacji ołtarz boczny dedykowany św. Annie. 

Oltarz zamarski

Realizacja prac przy tym unikatowym dziele była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii. Jak wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, poddana konserwacji nastawa powstała w latach 1730-1740 w stylu tzw. regencji. 

-Stanowi on parę do wykonanego w tym samym czasie drugiego ołtarza bocznego św. Jana Nepomucena. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim późnobarokowe piękno uzyskała architektoniczna struktura nastawy, gdzie pojawiła się ciemnoniebiesko-zielona marmoryzacja. Stanowi ona doskonałe tło dla wyzłoconych figur muzykujących aniołów flankujących aediculę, w której ukazano św. Annę z małą Marią oraz św. Joachima” – wyjaśnił naukowiec, nie kryjąc zachwytu nad ostatecznym owocem kilkumiesięcznych prac konserwatorów - mówi Tracz.

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.

Oltarz zam 2

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę