Do drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach wrócił po konserwacji ołtarz boczny dedykowany św. Annie.

Realizacja prac przy tym unikatowym dziele była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii. Jak wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, poddana konserwacji nastawa powstała w latach 1730-1740 w stylu tzw. regencji.
-Stanowi on parę do wykonanego w tym samym czasie drugiego ołtarza bocznego św. Jana Nepomucena. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim późnobarokowe piękno uzyskała architektoniczna struktura nastawy, gdzie pojawiła się ciemnoniebiesko-zielona marmoryzacja. Stanowi ona doskonałe tło dla wyzłoconych figur muzykujących aniołów flankujących aediculę, w której ukazano św. Annę z małą Marią oraz św. Joachima” – wyjaśnił naukowiec, nie kryjąc zachwytu nad ostatecznym owocem kilkumiesięcznych prac konserwatorów - mówi Tracz.
Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.