Zwycięstwo nad Armią Czerwoną i reprezentacją polski to bardzo ciekawe punkty w piłkarskiej historii Skoczowa. Niebawem przypada rocznica. Jakie były początki?

Dwa razy Włosi
Na początki futbolu w Skoczowie wpływ wywarli przybysze z Włoch. W marcu 1919 roku stacjonowali w mieście, nadzorując przebieg referendum, które miało zdecydować o przynależności Zaolzia do Polski lub Czech. W wolnych chwilach Włosi grywali w piłkę nożną na targowisku bydlęcym, na terenie dzisiejszego osiedla Targowa, czemu przyglądała się skoczowska młodzież. Przed wyjazdem do swojej ojczyzny, przybysze z Italii sprzedali młodym skoczowianom kilka skórzanych piłek, które wtedy były bardzo trudno osiągalne.
Lata 1920 – 23 to okres, w którym powstały trzy zespoły piłkarskie: Syberia, Stare Miasto, oraz Skoczów. Koniec tego czasu, a wiec 95 la temu, stanowi oficjalny początek. W1930 roku te trzy drużyny połączyły się tworząc Skoczowski Klub Sportowy, zarejestrowany w Okręgu, w Bielsku-Białej. Grali wciąż na tym samym, trudnym placu, często wręcz boso.
W czerwcu 1933 nastąpiło uroczyste otwarcie stadionu, w miejscu gdzie dziś stoi Miejski Stadion Beskid. Inicjatorem budowy był nauczyciel Rudolf Kukucz. Podczas otwarcia obecny by wojewoda śląski Michał Grażyński. Po roku obiekt wzbogacił się o krytą trybunę na 1000 osób. Stadion stał się wizytówką miasta, jako najładniejszy na całym Śląsku Cieszyńskim.
Działalność sportową na tym obiekcie przerwała II wojna światowa, podczas której miał służyć dla potrzeb militarnych. Nie do końca tak jednak było. W Skoczowie znów pojawili się Włosi, kompania strzelców alpejskich. Znów chętnie grali w piłkę. Najpierw z Niemcami, a potem i ze skoczowianami. Odbył się nawet mecz Italia – Skoczów, który przybysze wysoko wygrali.
Po wojnie
W 1946 roku, co istotne 1 maja, nowo powstały KS „DOM kultury” rozegrał mecz z drużyną czerwonoarmistów i przy komplecie widzów odniósł zwycięstwo 5 : 1. Wtedy się okazało jak przydatne były treningi i sparingi z Włochami. Dla Rosjan nasi tym razem byli profesorami.
Przez następną dekadę klub często zmieniał nazwę. Beskidem Skoczów stał się w 1957, a nazwa miała związek z zakładem, który wówczas sponsorował klub. Drużyny piłkarskie seniorów i juniorów rozgrywały swoje mecze w ramach okręgu bielskiego seniorzy w A klasie, a juniorzy z drużynami Powiatów bielskiego i cieszyńskiego.
W 1977 roku, pierwszy raz I drużyna piłkarska awansowała do Ligii Wojewódzkiej. Natomiast w 1982 roku Beskid awansował do III ligi piłkarskiej. Patronat nad klubem sprawował wówczas FSM. Na mecz inauguracyjny przyszło 3 tys. widzów. Kolejny awans do tej klasy rozgrywek miał miejsce w 1997 roku.
Wygrana z kadrą
W 2000 r. w lipcu trener reprezentacji olimpijskiej Polski zaprosił IV ligowy Beskid Skoczów, aby przeegzaminował jego reprezentację. Mecz odbył się na stadionie Piasta w Cieszynie. Wynik był sensacyjny, po doskonałym meczu, stojącym na bardzo wysokim poziomie Beskid wygrał 6: 3 z wybrańcami, którzy mieli pojechać na olimpiadę. Kolejne gry w III lidze miały miejsce w latach 2005-09. Obecnie Beskid Skoczów gra w Bielskiej Lidze Okręgowej, gdzie po rozegraniu 14 meczów zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.
Rocznica
Niedawno świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości. Tylko 5 lat później powstały Klub Piłkarki Beskid Skoczów w piątek 23 listopada, w skoczowskiej Restauracji Nowa Maja, będzie obchodził jubileusz 95-lecia istnienia.
Źródło: beskidskoczów.pl