Jez. Żywieckie i Międzybrodzkie z motorówkami. Wędkarze przeciw - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Takie rozwiązanie ucieszy zwolenników adrenaliny, a zmartwi miłośników spokoju i dbałości o przyrodę. Protestują już wędkarze.

Motorowki

To już było

Przypomnijmy, że kiedyś, przez wiele lat po Jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim mogły pływać jedynie motorówki policji i WOPR, a także łodzie motorowe tych, którzy uzyskali specjalne zezwolenia. Sytuacja zmieniła się w kwietniu 2013 roku, kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, na wniosek wojewody śląskiego, uchylił uchwałę Rady Powiatu Żywieckiego z 2002 roku o zakazie używania prywatnych jednostek motorowych na zbiornikach Tresna i Porąbka. Pod koniec sierpnia 2013 Rada Powiatu Żywieckiego ponownie przywróciła zakaz. Uchwała straciła jednak moc obowiązywania, dlatego podczas sesji w kwietniu 2014, z wyjątkami, znów opowiedzieli się za zakazem używania łodzi motorowych i skuterów na obu zbiornikach.

Jednak?

Uchwała weszła w życie 6 maja 2014 i przetrwała około 5 lat. W ubiegły poniedziałek Rada Powiatu Żywieckiego znów uchyliła poprzednią uchwałę, a więc zniosła zakaz:

„Uchwała została przez Radę Powiatu w Żywcu podjęta w odpowiedzi na zalecenie Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który w piśmie z dnia 12.04.2019r. wskazał brak badań akustycznych.” - informuje rzecznik żywieckiego starostwa Dariusz Szatanik.

Kto może korzystać?

„Uchylenie przez Radę Powiatu zakazu używania jednostek pływających o napędzie spalinowym na akwenach zbiorników Tresna i Porąbka, nie spowoduje, iż z dniem uchylenia zakazu wszystkie jednostki pływające będą mogły korzystać z w/w zbiorników. Zgodnie bowiem z przepisem art. 34 pkt. 9 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (tekst jedn. Dz. U. z 2018r. poz. 2268 ze zm.); uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych, jest szczególnym korzystaniem z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód.

Zgodnie z art. 389 pkt. 2 Prawa wodnego na szczególne korzystanie z wód wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które jest równocześnie zarządcą zbiorników Tresna i Porąbka.

Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagane jest przedłożenie operatu wodnoprawnego oraz uiszczenie opłaty. Z kolei art. 476 ust. 1 Prawa wodnego stanowi; Kto bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wody lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” - precyzuje powiatowe postawnowienia jego rzecznik.

Wędkarze już protestują

Wprowadzana zmiana, to z jednej strony czyjeś korzystanie z wolności walor rekreacyjny, z drugiej strony groźba hałasu, zagrożeń dla przyrody, a nawet bezpieczeństwa innych korzystających. Do sprawy szybko odniósł się Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Wędkarze podkreślają, że te dwa zbiorniki znajdują się w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, a stworzenie parku miało na celu chronienie zasobów przyrody.

„Przywrócenie do pływania po akwenach jednostek wyposażonych w silniki spalinowe, w stopniu znacznym przyczyn i się do zachwiania równowagi w środowisku przyrodniczym, a tym samym będzie miało znaczny wpływ na zanieczyszczenie w ekosystemie” - czytamy w odezwie OPZW, której całość można przeczytać poniżej.

Odezwa

Odezwa 2

Udostępnij

7
+5
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę