Stacja Play? Sprzeciw wyrażony - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Mieszkańcy Cieszyna i zainteresowane osoby zaprotestowały wczoraj przeciwko budowie stacji sieci Play przy Wzgórzu Zamkowym.

 Na tle prowadzonych już robót zebrało się kilkadziesiąt osób. Wiele z nich, oprócz transparentów, zaopatrzyło się w kartki, wyrażające "NIE" dla Play i ilustracje banknotów dwudziestozłotowych z naniesioną na nie wieżą komórkową. Przybyli też posłowie, samorządowcy i kandydaci na posłów. 

O trudnościach w rozwikłaniu tej sprawy informowała niedawno burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz:

"Negocjacje z właścicielami firmy Play od początku były trudne. Przedstawiciele od pierwszego naszego spotkania nie ukrywali, że do inwestycji podchodzą przede wszystkim biznesowo i na ewentualne protesty są gotowi. Ich oczekiwania wobec Energetyki Cieszyńskiej są radykalnie poniżej cen rynkowych. Prezes Energetyki Cieszyńskiej decyzji o przystaniu na te oczekiwania sam podjąć nie może. Potrzebna jest zgoda wszystkich udziałowców, czekamy na stanowisko firmy Tauron. Zaproponowaliśmy teren między ul. Katowicką, S-52 a ulicą Motelową, na co firma Play odpowiedziała, że na tą chwilę nie potrzebują tam stacji.W alternatywie zaproponowali osiedle Liburnia, gdzie Miasto Cieszyn nie posiada terenów, a poza tym ta lokalizacja jest w mojej opinii żadną alternatywą.

Niepokoi nas odmienna narracja z Urzędem Miasta, a odmienna z z mediami, skąd dowiedzieliśmy się, że firma Play oczekuje od nas zaproponowania terenów oraz negocjacji z ich właścicielami. Nie znamy kryteriów wyboru miejsca na nowe nadajniki. Warto dodać, że nadal Play ma swoje urządzenia na kominie Energetyki Cieszyńskiej, w lutym tego roku nie renegocjowano umowy, która została automatycznie przedłużona na następne 5 lat.

Nadal chcemy rozmawiać i szukać rozwiązań satysfakcjonujących obie strony, mając na uwadze dobro mieszkańców, wartość cieszyńskiego krajobrazu i oczekiwań użytkowników sieci Play. Liczymy na dobrą wolę właścicieli firmy Play." - przekazała Staszkiewicz.

W ostatnich dniach natomiast do sprawy odniósł się również, według wielu uznawany za sprawcę całego ambarasu, poprzedni burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. 

"Ponownie informuję, że ani ja, ani mój zastępca nie podpisywaliśmy żadnej decyzji związanej z lokalizacją wieży przekaźnikowej w Cieszynie. Sprawa ta nie była też przedmiotem narady kierownictwa. Jeżeli by tak było, to już dawno, ludzie nieprzychylni mojej osobie, którzy mają rzeczywisty dostęp do dokumentacji w tej sprawie, pokazaliby Państwu skan takiego dokumentu.

Rzeczywiście jednak podczas mojej kadencji została podjęta w trybie administracyjnym decyzja umożliwiająca inwestorowi realizację kolejnych kroków zmierzających do budowy wieży. Czy urzędnicy złamali prawo, czy też działali zgodnie z prawem, to już było przedmiotem badania mojej następczyni.
Wiem natomiast, że gdyby mi przyszło weryfikować zaistniałą sytuację, zrobiłbym wszystko, co jest prawnie możliwe, aby odwrócić rozpoczęty proces i nie dopuścić do budowy wieży przekaźnikowej w miejscu, w którym jest to dzisiaj planowane.

Czy te działania przyniosłyby ostatecznie pozytywny rezultat? Trudno przewidzieć, bowiem nowego rozwiązania muszą chcieć obie strony negocjacji. Mogę jednak powiedzieć, że w wielu przypadkach negocjacje, które myśmy prowadzili, kończyły się dobrymi wynikami. Przykładem są chociażby wyniki negocjacji toczących się przy budowie węzła przesiadkowego, podczas których też weryfikowaliśmy wcześniej przyjęte rozwiązania. Pozytywnego wyniku rozmów szczerze więc życzyłem i życzę nowej ekipie rządzącej w cieszyńskim ratuszu. Za tą życzliwością szła z mojej strony powściągliwość w wypowiadaniu się na ten temat. Chciałem bowiem, aby negocjacjom towarzyszyły argumenty merytoryczne, a nie emocje polityczne. Nadal mi na tym zależy i dlatego proszę o rzetelne przedstawianie faktów i nie dzielenie cieszynian w miejscach, w których jest to nie tylko niepotrzebne, ale wręcz szkodliwe." - to przekazane za pośrednictwem strony FB stanowisko Macury, które - jak łatwo się domyślać - nie wszyscy akceptują.

 

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę