Statuetka Przyjaciela Dzieci - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dom Dziecka to nie „bidul”, jak kojarzy się niektórym osobom. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieją się fantastyczne rzeczy. Jedno z takich wydarzeń odbyło się w Domu Dziecka w Cieszynie w przedostatni piątek stycznia. W czasie spotkania świąteczno-noworocznego dyrekcja placówki wraz z wychowankami podziękowali ludziom dobrej woli, firmom oraz organizacjom za wsparcie, wręczając statuetkę Przyjaciela Dzieci.

dom dziecka statuetka przyjaciela dzieci cieszyn 2025

– W poszukiwaniu dobra trafiliśmy dziś do Betlejem, Tam się ono narodziło, ale przecież wystarczy się rozejrzeć wokół siebie. Dobro jest na tej sali. Mamy tu wielu przyjaciół, którzy wspierali nas w 2024 roku i chcemy ich nagrodzić – mówiła Kazimiera Habarta, dyrektor Domu Dziecka w Cieszynie.

Przyjacielem Dzieci 2024 zostali Janina Żagan, starosta cieszyński, Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Tęczowa Przystań” z Cieszyna, Ochotnicza Straż Pożarna z Golasowic, Koło Łowieckie „Granica” z Zebrzydowic, firma LB THERM z Mazańcowic oraz Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego z Cieszyna.

– Staroście Janinie Żagan podziękowaliśmy za pomoc w zebraniu brakujących środków na zakup samochodu. „Tęczowa Przystań” zorganizowała akcję pisania listów przez naszych podopiecznych do Mikołaja, strażacy ochotnicy przyjechali do nas wozem oraz z paczkami, firma LB THERM ufundowała hulajnogi oraz piłkarzyki, a podstawówka Towarzystwa Ewangelickiego oraz koło łowieckie postarały się o bony – wyjaśnia Kazimiera Habarta. Jak dodaje, we współczesnym świecie, kiedy akcji charytatywnych jest na pęczki, nie jest trudno o darczyńców. – Mieliśmy trudny czas po pandemii, kiedy niektóre firmy przestały istnieć i w ogóle było trudniej z pomocą. Teraz na szczęście sytuacja wróciła do normy – stwierdza dyrektor cieszyńskiej placówki.

W Domu Dziecka w Cieszynie jest 16 miejsc, w Dzięgielowie (obie placówki mają jedną dyrekcję i pion administracyjny z siedzibą w Cieszynie) o dwie mniej. Od 2022 w placówce na Kraszewskiego w Cieszynie mieszka 17-letnia Wiktoria Kulik, która współprowadziła piątkową uroczystość i pomogła przygotować scenariusz (wychowankowie Domu Dziecka wystawili między innymi jasełka). Musiała przejść długą drogę. Na dziś nie wyobraża sobie innego miejsca na ziemi.

– Jest mi tutaj dobrze. Ludzie mają takie wyobrażenie, że skoro to jest Dom Dziecka, to musi być źle. Nic bardziej błędnego. Początkowo w domu została moja młodsza siostra, ale ostatecznie trafiła do Domu Dziecka w Międzyświeciu i też jest zadowolona. Oczywiście każdy wolałby mieszkać w domu rodzinnym, ale ja już przestałam się dołować i narzekać i uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie na ten moment – opowiada nastolatka, która pełni funkcję przewodniczącej. Praktycznie cały czas jest na miejscu, bo od kilku miesięcy uczy się w Szkole w Chmurze. Jest w trzeciej klasie liceum i już planuje przyszłość – marzy o animacji społeczno-kulturalnej w Cieszynie.

W Domu Dziecka można nawet mieszkać po ukończeniu 18. roku życia. Po wejściu w dorosłość wychowanka placówki nie obowiązuje już postanowienie sądu. Może dalej przebywać w placówce na czas kontynuowania nauki, pod warunkiem, że napisze podanie do dyrekcji i zaakceptuje warunki. W większości przypadków jest pozytywny odzew dyrekcji.

– Trafiają do nas dzieci po kryzysie rodzinnym. Naszym głównym celem jest ich powrót na łono rodziny. Jeżeli to się jednak nie udaje, a kiedy nasi podopieczni zbliżają się do 18. roku życia, rozpoczynamy pracę nad ich usamodzielnieniem. Informujemy ich o różnych możliwościach, a jedną z nich jest zamieszkanie u nas dalej do czasu ukończenia studiów – dodaje Kazimiera Habarta.

 

źródło: powiat.cieszyn.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę