Kosmiczny finał w Sopotni Wielkiej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda powierzchnia Merkurego, struktury chmur na Jowiszu czy wielki pierścień Saturna? Jak prezentuje się okazałe oblicze naszej planety Ziemi? Jak brzmią dźwięki zarejestrowane na planetach i symulacje burz? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas interaktywnej kosmicznej wystawy, która odbędzie się w Galerii Słonecznej w dniach 26 października - 7 listopada 2020 r.

Niebo ksiezyc

Od 26 października do 7 listopada br. wraz z Galerią Słoneczną będzie można odbyć niezwykłą kosmiczną podróż. W centrum zagości interaktywna wystawa, pierwsza tego typu w Europie koncepcja, prezentująca w innowacyjny sposób ciała niebieskie naszego rodzimego Układu Słonecznego, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP, zajmującym się aktywizacją społeczeństwa poprzez popularyzację astronomii oraz pokrewnych nauk ścisłych, dofinansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze Środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Podczas wystawy, na gigantycznych modelach  pneumatycznych planet, w rozmiarach od 3 do 5 m, uczestnicy dowiedzą się samodzielnie m.in. jak nazwa się i co przedstawia dana planeta oraz jakie w rzeczywistości panują na niej warunki. Planety skaliste będzie można oglądać w ostatnim tygodniu października, wraz ze Słońcem i Księżycem, zaś pierwszy tydzień listopada zaprezentuje nam gazowe olbrzymy i niektóre planety karłowate.

W Punkcie Informacyjnym Wystawy, zlokalizowanym nieopodal Słońca, od poniedziałku do soboty, w godz. 11:00 - 19:00 będzie dyżurowała „astronautka" udzielająca informacji, w jaki sposób zwiedzić ekspozycję i wziąć udział w quizie z nagrodami o tematyce astronomicznej.

Finał wystawy w postaci KOSMICZNEGO QUIZU odbędzie się 7 listopada 2020 o godz. 15:00. Będzie to transmisja LIVE z Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, a do wygrania będzie 5 lornetek astronomicznych. Aby wziąć udział w Finale, klient będzie musiał pobrać w Punkcie Informacyjnym Wystawy specjalny kod QR, który umożliwi wzięcie udziału w „meetingu" za pośrednictwem programu Zoom (kod QR przekieruje na stronę, gdzie w dniu finału umieszczony zostanie link). 7 listopada, pierwszych 100 Klientów, którzy zalogują się ze swoich komputerów lub smartfonów, będzie mogło brać udział w quizie astronomicznym i powalczyć o nagrody (inne osoby będą mogły obejrzeć relację live na YouTube poprzez streaming z „meetingu").

- W „nowej rzeczywistości", z którą wszyscy zmagamy się w czasie pandemii, minimalizujemy ryzyko zakażenia się covid-19 poprzez wyeliminowanie kontaktu z przedmiotami, eksponatami wystawy i personelem obsługi. Wystawa będzie mieć więc charakter interaktywny, gdyż za pośrednictwem przygotowanych kodów QR będzie można dokładnie zapoznać się z opisami planet lub wysłuchać audioprzewodnika z wykorzystaniem własnych smartfonów – mówi Katarzyna Nagrodzka, przedstawiciel Galerii Słonecznej.

Kody QR odwoływać się będą do przygotowanej wcześniej strony internetowej, gdzie klienci znajdą wszystkie informacje oraz dedykowane danej lokalizacji materiały (np. mapkę rozmieszczenia planet na terenie konkretnego pasażu, godziny otwarcia, informacje o konkursie on-line).

Ekspozycja jest nie tylko atrakcyjną formą wizualną i metodą bezpiecznej edukacji o kosmosie. Przyczynia się bowiem także do zmniejszenia transmisji wirusa SARS-CoV-2, w otoczeniu w którym się znajduje. Planety wyposażone są w generatory ozonu, które jonizują i oczyszczają nagromadzone w nich powietrze, zaciągane przez dmuchawy z otoczenia. Po zamknięciu galerii odbywać się będzie nocne oczyszczanie powietrza poprzez system filtracji ozonujący wnętrze planet, gdzie gromadzi się powietrze zaciągnięte z zewnątrz pasażu, w promieniu kilku lub nawet kilkunastu metrów od każdej z kul. Po zakończeniu procesu załoga, przemieszczając się po pasażu z włączoną turbiną, będzie rozpraszać strumieniem powietrza nagromadzony ozon. 

Zwiedzanie wystawy – tylko w maseczkach ochronnych. Wystawa adresowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, rodzin z dziećmi, a także grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę